Scenka? hymm…Ale o czym XD
Scenka? hymm…Ale o czym XD

Sami się przekonacie :) Warto spróbować !

Moi drodzy :) dziś poruszę temat scenek na Konkursie Cosplay

jak się za to zabrać :) Przyznam się , że nie mam ogromnego doświadczenia jeśli chodzi o konkursy cosplay.
Ale jestem kreatywna i mam masę pomysłów. Podzielę się z wami moją wiedzą. Możecie zrobić scenkę solo jak i grupową. Wybór należy do Was. Zaczynamy :3
Jak dobrać scenkę do postaci: W brew pozorom nie jest to wcale taka prosta sprawa.  Przede wszystkim, musicie wiedzieć jakie wrażenie chcecie zrobić na publiczności czy ma się śmiać, być zaskoczona, bać się czy może wzruszać :) Warto poznać historię postaci, za którą się przebieracie .

Musicie odpowiedzieć sobie na takie pytania jak:

*Kim jest nasza postać? Czy to człowiek, zwierzę, demon itp. przykład: moja Alisa to Android
* Jakie cechy szczególne posiada?
* Co uwielbia wasza postać? Może jest fanem damskiej bielizny jak pingwinek  wyżej na obrazku :P
* Czego nie znosi?
* Jakie wspomnienia są dla niej najważniejsze?
* Czy wasza postać pracuję posiada jakieś hobby?
* Jakie relację posiada z innymi? kogo kocha? kogo nienawidzi? o kim myśli? kogo się boi?
* Czy ma dużo przyjaciół a może czuję się samotny?
* Jaki ma cel w życiu? przykład: Naruto chce zostać Hokagę od maleńkości :3
* Co inni myślą o nim?

Wcielcie się w postać i dobrze się przy tym bawicie! o to w Cosplayu właśnie chodzi :3

Tak można postępować z każdą postacią:) Grunt to znać jej znaki szczególne, warto znać też jej historię.
Jak już zdecydujecie się jakie emocję chcecie wywołać u publiczności oraz jury. Aby to osiągnąć warto dobrać odpowiednie ku temu środki. Mogą być to materiały Audio lub video.Krótki filmik związany z postacią albo zmontowany przez was mix gifów. Utwór muzyczny, który będzie można  dopasować do nastroju scenki.  Możecie także nagrać swój głos: że niby mówi to wasza postać:) Albo zaśpiewać dla publiczności.  Pamiętajcie, że wasza scenka nie powinna być zbyt długa: 2 minuty max w zupełności wystarczą.

Kolejną rzeczą są rekwizyty, które urozmaicą naszą scenkę. Nie każda postać posiada broń zagłady jak np: Piły Alisy. Ale może stworzyć dodatkowe rekwizyty, które sprawią, że wasz występ zrobi wrażenie. Jeśli  wiecie, że wasza postać lubi słodycze możecie zrobić sztuczne łakocie  lub zorganizować jadalne jak w przypadku L z Death Note, który uwielbia wszelkiego rodzaju słodkości. Jeśli postać ma specyficzne hobby możecie to wykorzystać. Wykonać lub zapewnić rekwizyty z nim związane.

Bardzo ważny jest też ruch sceniczny.

Wiem, nie każdy jest stworzony do występów scenicznych. Może paraliżować was strach, możecie się stresować to normalne w przypadku konkursu. Ja też nie raz się stresowałam bo wiedziałam, że będą oceniać mnie inni. Ale kochani pamiętajcie, „Nie taki diabeł straszny jak go malują”  cosplay to przecież świetna zabawa! i w ten sposób to traktujcie . Wcielcie się  w  postać i dobrze się przy tym bawcie. Mały stres dla lepszej motywacji nie zaszkodzi. Ale nie przesadzajcie.  Proszę was, stanie na środku sceny jak kołek nie jest dobrym pomysłem.  Jeśli już kompletnie nie macie pomysłu na scenkę. Zatańczcie  do wybranej przez was muzyki. pomachajcie bronią jeśli takową postać posiada. Nie jestem ekspertem i za takiego  się nie uważam. Ale  z punktu widzenia publiczności  jest to po prostu nudne. Po za tym publiczność nie będzie mieć możliwości  by zobaczyć wasz stroju z różnych stron. Jak tak będzie stać bez celu na środku sceny.

Mimika twarzy także jest bardzo ważna. Jeśli masz scenkę gdzie twoja postać jest przerażona, wesoła czy zdziwiona to spróbuj to zagrać. Pokazać te emocję.  Poćwicz miny przed lustrem to pomaga. Dzięki temu wasza scenka będzie bardziej interesująca :)

Doceńcie publiczność i jury. Po zakończeniu występu pokłońcie się ładnie i podziękujcie :)

Dla przykładu pokarzę wam scenkę Alisy Bosconovitch, dzięki której zajęłam 3 miejsce w konkursie cosplay na tegorocznym Balticonie Scenka Alisa Bosconovitch
Dodam że to był, mój trzeci występ w konkursie cosplay ever XD Emocję jakie chciałam wywołać to śmiech. Dlatego też wybrałam śmieszną scenkę.  Lubię tańczyć:) też to wykorzystałam. Wiem także, że Alisa jest Androidem ta informacja  była bardzo przydatna.  Ale, popełniłam jeden błąd scenka była za długa XD
Mam nadzieję, że  mimo wszystko  wam się spodoba
To by było na tyle :3
Mam nadzieję, że  rady wam się przydadzą i stworzycie super scenkę
Tego wam życzę !!

Ps : Jeszcze nie wiem o czym będzie następny wpis ale na pewno coś wymyślę ^^

Tym czasem życzę wam owocnego tygodnia:) Niech będzie pełen nowych wrażeń ale tych pozytywnych oczywiście !

 

Dodane przez: Ela Topolska 0 Komentarzy